Jäsenhankinta on investointi, ei kuluerä

27.5.2026Kategoriat: Yhteiskunnallinen viestintä

Ammattiliiton jäsenhankinnasta puhutaan usein kuluna. Sitä se ei kuitenkaan ole. Hyvin tehty jäsenhankinta on investointi, joka tuo liitolle tuloja ja vahvistaa koko jäsenistön asemaa.

 

Kun liitto saa uusia jäseniä, se saa myös uusia jäsenmaksutuloja. Onnistunut jäsenhankinta maksaa itsensä takaisin ja tuottaa enemmän kuin siihen on panostettu. Jos jäsenhankintaan ei investoida, menetys näkyy suoraan tuloissa: ne jäsenmaksut, jotka olisi voitu saada, jäävät saamatta.
Tappio ei kuitenkaan jää tähän. Jäsenhankinnan merkitys ei ole vain taloudellinen, vaan myös edunvalvonnallinen. Mitä enemmän liitolla on jäseniä, sitä vahvempi sen neuvotteluvoima on. Vahva jäsenmäärä kertoo työnantajapuolelle, että liitto edustaa laajaa joukkoa alan työntekijöitä. Silloin sen vaatimuksilla on enemmän painoarvoa myös neuvottelupöydässä.
Tämä korostuu erityisesti työehtosopimusneuvotteluissa. TES-neuvotteluissa ei sovita vain yksittäisten jäsenten asioista, vaan koko alan palkoista, työajoista, lisistä, lomista ja muista työehdoista. Mitä suurempi osa alan työntekijöistä kuuluu liittoon, sitä vaikeampi työnantajapuolen on sivuuttaa liiton tavoitteita. Suuri jäsenmäärä tekee näkyväksi sen, että työntekijöillä on yhteinen tahto ja valmius puolustaa omia ehtojaan.

 

Jäsenhankinnan tulokset näkyvät myös palkoissa
Liiton voima ei synny vain neuvottelijoiden osaamisesta, vaan ennen kaikkea jäsenistä. Neuvottelupöydässä jäsenmäärä näkyy taustavoimana: mitä useampi työntekijä seisoo liiton takana, sitä vahvemmin liitto voi vaatia parempia palkkoja ja reilumpia työehtoja. Jäsenmäärä vaikuttaa myös siihen, kuinka uskottavasti liitto voi tarvittaessa käyttää painostuskeinoja. Ilman laajaa jäsenpohjaa neuvotteluvoima jää helposti ohueksi.
Jos jäsenhankinta ei toimi, neuvotteluvoiman kasvattaminen vaikeutuu. Silloin myös jäsenten palkkakehitys ja työehdot voivat jäädä heikommiksi kuin ne voisivat olla. Kyse ei siis ole vain siitä, että liitto menettää jäsenmaksutuloja. Pahimmillaan koko jäsenistö menettää palkkatuloja, vaikutusvaltaa ja mahdollisuuksia parantaa työelämän ehtoja.
Siksi jäsenhankintaan kannattaa suhtautua strategisena investointina. Se vahvistaa liiton taloutta, lisää vaikuttavuutta ja parantaa jäsenten mahdollisuuksia saada parempia työehtoja. Jokainen uusi jäsen kasvattaa liiton taloudellista pohjaa, mutta myös sen neuvotteluvoimaa. Jäsenhankintaan panostaminen ei ole ylimääräinen meno, vaan yksi liiton tärkeimmistä tulevaisuusteoista.

Jaa tämä rautaisannos!

Lisää luettavaa