Parasta aikakauslehtimainontaa
Mainostoimisto Raudan suunnittelema mainonta Ammatillisten oppilaitosten ja ammattikorkeakoulujen opettajat ja asiantuntijat AO:lle palkittiin Aikakausmedian Kuukauden aikkarimainos -kisassa. Palkitut mainokset julkaistiin Suomen Kuvalehden 2025 numeroissa 4 ja 5.
Muumiot puhuttelivat tavalla, joka jäi mieleen
Poikkeava visuaalinen tapa lähestyä lukijoita auttoi mainosten huomaamisessa ja herätti kiinnostuksen lukemaan tekstit. Mainosten vaikuttavuuden ei haluttu jäävän otsikkotasolle, vaan lukija halutti johdattaa miettimään koulutusleikkauksien laaja-alaisia seurauksista.
Otsikon kysymysmuodolla haluttiin, että lukija itse vastaa kysymykseen, miten työvoiman käy? Vastustus mainonnassa esitettyä viestiä kohtaan on yleensä selvästi pienempi, kun viesti ei ole tyrkyttävä. Kun lukija itse päättelee/oivaltaa viestin sisällön, niin muistijälki ja mainoksen vaikuttavuus kasvavat huomattavasti, verrattuna tyrkyttävään mainontaan.
Yhteiskunnallisen mainonnan/viestinnän erityisenä haasteena on vielä runsas kilpaileva viestintä, jolla pyritään kiistämään vastapuolen viesti. Tästä syystä mainonnassa pitää pystyä esittämään argumentteja oman viestinsä tueksi. Otsikkotason mainonta harvoin tuottaa tuloksia, joilla saadaan aikaan asenne- tai käyttäytymismuutoksia. Voi sanoa, että onnistuakseen tavoitteissaan yhteiskunnalliselta mainonnalta vaaditaan paljon enemmän, kuin perinteiseltä kaupalliselta mainonnalta. Onnistumiseen tarvitaan erityisosaamista, mihin kaupallisen mainonnan opeilla ei ylletä.
Yhteiskunnallinen mainonta on erilaista